Diagnoza sezon 3 odcinek 10, 11, 12, 13 [Streszczenie + Zdjęcia]

10: Michał rozmawia z prokuratorem, deklaruje że jest zdecydowany na bycie „przynętą” w akcji namierzenia miejsca nielegalnych transplantacji. Prokurator nie zgadza się na udział cywila w tak niebezpiecznej prowokacji. Michał jednak stawia Wileckiego przed faktem dokonanym – umawia się na operację. Prokurator, nie mając wyboru, przystaje na plan Wolskiego – będą go śledzić… Bogna i wysoko postawiony pacjent VIP, szantażując i grożąc Artmanowi, przymuszają go do udziału w kolejnej operacji. Gerard umawiam się z Piotrem na rozmowę przed finalną sprawą rozwodową. Zwierza się Sadzikowi, że podejrzewa Wandę o romans… Kacper nie kryje przed Kaliną, że jest rozczarowany tym, że nie powiedziała mu o klasztorze i nowicjacie. Decyduje się jednak zagrać va banque. Proponuje Wysockiej spędzenie wspólnego wieczoru. Kalina się zgadza. Aby zażegnać małżeński kryzys, Sadzik umawia się z żoną na randkę. Wybierają nietypową lokalizację – na starych hałdach, gdzie widywali się w młodości. Marzena i Piotr, jak za dawnych czasów, wygłupiają się, śmieją. Jest im cudownie. Po finalnej rozprawie rozwojowej, Wanda jedzie z Gerardem do domu, aby zabrać ostatnie drobiazgi. Jureczko otwiera pudło z fotografiami z dawnych czasów. Obydwoje oglądają je z rozrzewnieniem, wspominają. Robi się coraz bardziej intymnie i romantycznie… Michał trafia do willi. Zaczynają się przygotowania do pobrania nerki. Wolski jest przerażony, rozumie, że coś musiało pójść nie tak – prokurator z ekipą powinien już dawno dotrzeć na miejsce i zrobić nalot… Wolski, coraz bardziej oszołomiony lekami, trafia na salę operacyjną. Do pomieszczenia wchodzi Artman, to on ma dokonać przeszczepu. Poznaje Michała. Jest zszokowany, zastanawia się nerwowo, co robić.

11: Anna szaleje z niepokoju o Michała. Dzwoni do prokuratora, ale jego zapewnienia o poszukiwaniach Wolskiego i sztywne formułki o prowadzeniu czynności śledczych jej nie uspokajają. Wściekła idzie na policję, gdzie zgłasza zaginięcie Michała. Równocześnie zaczyna go szukać jako pacjenta NN w okolicznych szpitalach. Bez skutku… Policja natomiast nie podejmuje żadnych działań tłumacząc, że sprawą zajmuje się prokuratura… Wandę i Gerarda ciągnie do siebie. Obydwoje mają ochotę do siebie zadzwonić, ale nie mają odwagi… Artman o świcie wyrusza samochodem nad jezioro z nietypowym ekwipunkiem: z baniakami wody, wiadrem, płynami do mycia i saperką. Przez telefon okłamuje Bognę, że jest z dziećmi… Marta idzie do prokuratora, do jego biura, gdzie przypadkiem słyszy niepokojący fragment telefonicznej rozmowy o śledztwie w sprawie podziemia transplantacyjnego. Marta nie ma już wątpliwości – Paweł Wilecki nie jest z nią szczery. Stan Anity – kobiety w ciąży po wstrząsie anafilaktycznym – nie poprawia się, rana po konikotomii krwawi. Na naradzie lekarze podejmują decyzję o wywołaniu porodu i przeprowadzeniu operacji. Anna z Kaliną i Kacprem zostają wyznaczeni do przeprowadzenia skomplikowanego podwójnego zabiegu. Sylwia zjawia się w szpitalu by spotkać się z Artmanem. Oświadcza mu, że postanowiła złożyć wniosek o uznanie jej męża za zmarłego. Artman czuje, że Makusz zadurzyła się w nim i ma z tym kłopot. Nie chce jej zranić, ale też nie może się z nią związać… Kalina, po randce z Kacper, pojawia się w zakonie. Jest zdezorientowana. Musi podjąć ostateczną decyzję co dalej zrobić ze swoim życiem. Bogna informuje Artmana, że znalazł się zdrowy dawca dla pacjenta, którego operacja została przerwana. Jan chciałby się wycofać z przestępczych procederów, ale Mróz daje mu do zrozumienia, że to niemożliwe… Artman ma już jednak pewien plan.

12: Michał dochodzi do siebie po tym jak został znaleziony pobity i nieprzytomny kilkadziesiąt kilometrów od Rybnika. Wolski ma wstrząśnienie mózgu i złamane żebra, mimo to chce jak najszybciej wrócić do pracy i kontynuować poszukiwania osób odpowiedzialnych za nielegalne transplantacje. Marta zrywa z prokuratorem, po tym jak usłyszała jego służbową rozmowę telefoniczną. Wilecki chce jej wszystko wytłumaczyć, ale Marta nie chce go słuchać. Znowu jest samotna… Artman jedzie do domu Bogny. Zostaje ją w fatalnej formie – jest totalnie pijana, ma wszystkiego dosyć. Okazuje się, że prowadzenie nielegalnego biznesu nie jest do końca jej wyborem. Artman pomaga Bognie dojść do siebie. Michał nie chce przyznać się do tego, ze nie czuje się dobrze. Wówczas musiałby przez kilka tygodni znów być na zwolnieniu. Wolski dostaje odpowiednie leki, ale ból jest tak silny, że zwiększa dawkę… Michał i Anna udają się do prokuratora. Chcą wiedzieć, jak to się stało, że policja zgubiła Wolskiego i naraziła jego życie. Wilecki tłumaczy się mętnie, Anna i Michał mu nie wierzą. Jednak sugestia prokuratora, że ktoś z siatki przestępczej musiał pomóc Wolskiemu, daje Annie do myślenia – spodziewa się, że zrobił to Artman. Konfrontuje się z nim, Jan nie zaprzecza… Trwają przygotowania do operacji nielegalnego przeszczepiania, gdy do willi wpada CBŚP. Następuje aresztowanie Bogny, Artmana i reszty personelu. Sylwia Makusz otrzymuje tajemniczy list od Bogny.

13: Do Anny i Michała docierają wiadomości o zatrzymaniu w Rybniku szajki zajmującej się nielegalnymi przeszczepami. Aresztowani są także lekarze. Leśniewska i Wolski triumfują, czują ulgę. Są pewni, że to koniec ich walki, że Bogna i Jan zostali aresztowani. Ku ich totalnemu zaskoczeniu, Artman pojawia się w pracy… Jan przekazuje Annie informację, że aresztowanie Bogny i rozbicie podziemia transplantacyjnego to jego zasługa. Współpracował z CBŚP… Sylwia, wraz z policją, szuka grobu męża. W lesie znajdują naruszoną ziemię. Policjant wzywa ekipę techniczną do pomocy. Leśniewska rozmawia z Wolskim o Artmanie i jego układzie z policją. Dochodzi między nimi do kłótni. Michał nie może uwierzyć, że Jan kolejny raz wymknął się wymiarowi sprawiedliwości… Po rozmowie z Anną, Wolski jest zdenerwowany, kolejny raz bierze leki – chce się „odprężyć”. Wanda odbiera wyniki rutynowych badań pracowniczych. Ma podwyższony jeden marker, który może wskazywać na nowotwór. Lekarz sugeruje zrobienie dodatkowych analiz. Przerażona Jureczko zgadza się. Gdy odbiera wyniki, jest w szoku… Adwokat Bogny odwiedza Sylwię i proponuje jej spotkanie ze swoją klientką. Po wahaniu Makusz zgadza się. Adwokat aranżuje rozmowę Sylwii z Bogną w drodze na posiedzenie aresztowe. Mróz kreuje się na ofiarę Artmana, precyzyjnie manipuluje Sylwią… Jan otrzymuje telefon od dyrektora szpitala. Ten informuje go, że chce zgłosić jego kandydaturę na stanowisko ordynatora chirurgii. Na SOR przywożą rannych ekologów z protestu przeciwko składowisku odpadów. Jednym z poszkodowanych jest Szymon Brock (Maciej Stuhr). Sadzik bada Szymona. Okazuje się, że panowie się znają i nie przepadają za sobą… Artman przegląda korespondencję. Wśród listów znajduje tajemniczą kopertę bez znaczka. Zaciekawiony otwiera ją i wyciąga zdjęcie. Kamienieje, zszokowany i przerażony.