Korona królów odcinek 1, 2, 3, 4, 5 [Streszczenie + Zdjęcia]

1 (poniedziałek 1 stycznia, godz. 18:30 TVP1): Kraków, 1326 r. Król Władysław Łokietek marzy o zjednoczeniu ziem polskich. Planuje zaatakować Płock, by osłabić sojusz Mazowsza z Krzyżakami. Sytuację zmienia pojawienie się na Wawelu rycerza Pełki. Uciekł on z niewoli wielkiego księcia Litwy Giedymina i prosi władcę o ratunek dla uwięzionych. Król postanawia zawrzeć z Litwą sojusz, dzięki małżeństwu swojego syna Kazimierza z córką Giedymina, Aldoną. Mimo że dziewczyna darzy uczuciem innego, ulega woli ojca. W tym celu przybywa do Polski i przyjmuje chrzest, na którym dostaje imię Anna. Królowa Jadwiga okazuje przyszłej synowej niechęć.

2 (poniedziałek 1 stycznia, godz. 19:00): Mija 7 lat. Kazimierz i Anna są rodzicami dwóch córek: Elżbietki i Kundzi. Stosunki królowej Jadwigi z synową pozostają napięte. Obie czekają na przybycie mężów z kolejnej wojny. Król Władysław wraca do Krakowa jako zwycięzca, po zdobyciu Kościana i pokonaniu książąt, którzy złożyli hołd Janowi Luksemburskiemu. Traci jednak siły i dopada go choroba. Królowa Jadwiga postanawia zachować zły stan zdrowia władcy w tajemnicy, nie tylko przed dworem, ale także przed Anną. Obawia się bowiem, że synowa doniesie o słabości króla swojemu ojcu Giedyminowi. Czujna Anna udaje się po wróżbę do wiedźmy.

3 (wtorek 2 stycznia, godz. 18.30): Król Władysław jest bliski śmierci i martwi się o przyszłość korony. Jadwiga nadal ukrywa jego problemy przed dworem. Na Wawelu pojawia się minstrel z Litwy z tajną wiadomością dla Anny. Z jego pomocą i swoich dwórek, Cudki oraz Egle, księżniczka wymyka się podstępem z zamku na spotkanie ze swoim bratem Olgierdem. Kazimierz zauważa zniknięcie żony. Podejrzewając ją o zdradę, wyrusza śladem ukochanej. Tymczasem Jaśko z Melsztyna, rycerz Kazimierza, donosi o wyjeździe Anny królowej Jadwidze.

4 (środa 3 stycznia, godz. 18.30): Tajemniczy mężczyzna w kapturze przekupuje jednego z wieśniaków. Na jego zlecenie ma on podrzucić do królewskiej spiżarni truciznę. W okolice Krakowa docierają książęta – Władysław Łęczycki i Przemek Sieradzki – bratankowie Łokietka, którzy po jego śmierci liczą na przejęcie ziem. Tymczasem córka królewskiej pary, Kunegunda, ma nadzieję, że polską koronę zdobędzie jej syn Bolko. Tuż przed śmiercią król Władysław wybiera Kazimierza na swojego następcę. Na dworze pojawia się tajemnicza dziewczynka. Anna zauważa, że jest podobna do jej męża.

5 (czwartek 4 stycznia, godz. 18.30): Po śmierci króla Kraków pogrążony jest w żałobie. Nadal nie wiadomo, czy Kazimierz przejmie koronę i dostanie akceptację papieża. Sytuację na Wawelu komplikuje pojawienie się Jolenty, nieślubnej córki Kazimierza. Dziewczynka została przysłana przez Elżbietę, siostrę Kazimierza i królową Węgier, z ostrzeżeniem, że dziecku grozi niebezpieczeństwo. Biskup krakowski Grot i archidiakon Jarosław obawiają się dezaprobaty papieża. Załamana Anna nie potrafi wybaczyć mężowi. Tymczasem Olgierd podsłuchuje rozmowę tajemniczych Węgrów w karczmie i decyduje się zawrócić z drogi powrotnej na Litwę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *