Korona królów odcinek 56, 57, 58, 59 – Streszczenie

56: Król zdaje sobie sprawę z niewielkiej wartości monety. Mówi doradcom, że chciałby bić własną. Sługa Trzebor informuje go o związku Jaśka z Baśką Dunin. Władca z początku nie chce w to uwierzyć, ale kiedy mężczyzna pokazuje mu małego Spytka, każe wezwać zarówno Jaśka, jak i jego ojca. Wobec starszego z nich okazuje łaskę, a młodszego łagodnie każe. Tymczasem królowa podejrzewa, że mąż zdradza ją z Cudką. Prosi Egle, by jej powróżyła, lecz ta odmawia. Kobiety się kłócą. Aldonie pomaga rozmowa z Wojciechem na temat pokornej miłości. Kaptur próbuje się dowiedzieć, czy król wydał rozkaz stracenia Jaśka. Wkrótce spotyka w karczmie pijanego Trzebora. Jest na niego wściekły, że plan zawiódł, a mężczyzna lekceważy sytuację.

57: Spytek odwiedza królową matkę, Jadwigę w Sączu, czym sprawia kobiecie ogromną radość. Mężczyzna opowiada jej o wnuczkach, życiu na dworze i wyjeździe do Wyszehradu i mówi, że jest zainteresowany Katarzyną Pilecką. Do króla przychodzi matka Trzebora. Kobieta oznajmia, że jej syn został zamordowany, i prosi o ukaranie sprawców. Władca obiecuje znaleźć winnego, a kobiecie wypłacić roczną pensję jej syna. Na urząd podczaszego wyznacza zaś Egidiusza (Idziego). Wkrótce Kazimierz dowiaduje się od rannego rycerza, że Niemierza został zaatakowany przez uzbrojonych ludzi i nie wiadomo, czy żyje. Wysyła Jaśka, który przynosi na zamek karę pieniężną, na jego poszukiwania. Kaptur grozi karczmarzowi. Zabrania mu zdradzania komukolwiek, że widział go w towarzystwie Trzebora. Niemierza jest prowadzony przez Czecha Jaromira do jego chaty.

58: Jadwiga martwi się, że Kazimierz nie ma męskiego potomka. Postanawia, że następcą tronu będzie jeden z synów Elżbiety. Jasiek odnajduje nieprzytomnego Niemierzę w chacie Jaromira i przywozi go na zamek. W tym czasie król nie chce się zgodzić na wspólny wyjazd z żoną do Sącza. Pijany wyznaje Spytkowi, a następnie Jaśkowi, że Aldona jest bezpłodna. Młodszy z mężczyzn mówi mu, że ciężko ranny Niemierza jest już na Wawelu. Tymczasem królowa żali się Egle i Katarzynie, że Kazimierz nie chce już spędzać z nią czasu. Cudka przybywa na zamek zaraz po otrzymaniu wiadomości, że przebywa tam jej mąż. Aldona ją pociesza. Egle obawia się, że Cudka zechce przyznać się przed królową do swojego romansu z władcą. Jagna szuka Giovanniego. Żali się Małgorzacie, że tęskni za ukochanym.

59: Kazimierz rozmawia z Bogorią na temat następcy tronu. Sugeruje, że syna nie musi urodzić mu żona. Nad łożem nieprzytomnego Niemierzy król spotyka się z Cudką. Dziewczyna oznajmia mu, że go kocha. Anna zamierza wprowadzić zmiany na Wawelu. Chce, by na dworze było bardziej kolorowo. Grot dowiaduje się od Bogorii, że papież liczy na jego pojednanie się z królem.