Korona królów odcinek 82, 83, 84, 85 – Streszczenie

82: Elżbietka, widząc, jak wygląda życie w klasztorze, rezygnuje z planów zostania mniszką. Ligęza próbuje zaskarbić sobie sympatię Audre, która tak jak matka Ligęzy, jest przeciwna jego małżeństwu z Egle. Do zamku potajemnie, korzystając z powrotu do Krakowa biskupa Grota, dociera Henryk i konsekwentnie realizuje swój okrutny plan.

83: Na dworze trwa uczta weselna Jaśka i Ofki. Zakochany w Bożenie Tęczyńskiej Nekanda planuje również jak najszybciej wziąć ślub. Szlachcianka także czuje się szczęśliwa. Na Wawel przyjeżdża Bolko. Towarzyszy mu małżonka, Agnieszka Habsburżanka. Dwórki są ciekawe księżnej. Henryk morduje sługę. Przebrany za niego ukrywa się na zamku. Dochodzi do zamachu na życie króla.

84: Na Wawelu trwa uroczystość pożegnania zaufanego człowieka króla. W tym samym czasie dociera tam kolejna tragiczna wiadomość. Okazuje się, że Eufemia, siostra Aldony i żona księcia Trojdenowicza, została otruta przez bojarów, którzy domagają się, by Jerzy ustąpił z tronu. Na dodatek nadchodzą złe wieści z Sącza połączone z prośbą o odwiedziny władcy. Stan królowej Jadwigi pogorszył się. Wszyscy modlą się za jej zdrowie.

85: Rok 1342. Król Kazimierz i jego druga żona Adelajda dostają wiadomość o poważnej chorobie Karola Roberta, króla Węgier. Królewska para nie rezygnuje jednak z uprzednich planów i podróżuje do Świdnicy na spotkanie z Bolkiem. Tymczasem Niemierza przywozi na Wawel niepomyślne wieści dotyczące Krzyżaków. Nowy papież, Klemens VI, okazuje się być nieprzychylny sprawom polskim. Po wielu latach na dworze pojawia się Jolenta, domniemana córka króla, wychowywana przez Cudkę i Niemierzę. Starsza córka Kazimierza, Elżbieta, jest o nią zazdrosna. Zaczyna knuć intrygi.