Korona królów odcinek 86, 87, 88, 89, 90 [Streszczenie + Zdjęcia]

86: Kazimierz i Bolko spotykają się z Henrykiem V, księciem żagańskim i liczą na wspólny sojusz przeciwko Czechom. Ten jednak zaczyna stawiać warunki. Król chce zdobyć Wschowę – ostatni skrawek Wielkopolski, którego nie udało się odzyskać Władysławowi Łokietkowi. Pragnie dokończyć dzieło ojca i jest gotowy wiele poświęcić. Tymczasem wyrusza do Wyszehradu na pogrzeb Karola Roberta. Czy zdąży? Niemierza ustala z biskupem Grotem dalsze plany dotyczące Krzyżaków. Wspólnie decydują, że trzeba natychmiast działać.

87: Na Wawelu pojawia się Hińcza, który podaje się za krewnego śp. Nekandy i domaga się spadku po nim. Uznana przez króla za wdowę Bożena Tęczyńska jest załamana rozwojem zdarzeń. Ligęza niespodziewanie rozpoznaje na ulicy piękną Bellę, dawną miłość z Italii. Czy pokrzyżuje to po raz kolejny plany ślubu z Egle? Księżna świdnicka Agnieszka, czule opiekuje się małą Anną, bratanicą Bolka. Jej matka zmarła wiele lat temu, a ojciec traktuje ją obojętnie.

88: Adelajda dociera z powrotem na Wawel. Poznaje Jolentę i zdaje się być nią zauroczona, co wzmaga zawiść Elżbiety i gniew na macochę. Czy prawda o pochodzeniu Jolenty wyjdzie na jaw? Ligęza poproszony przez Bożenę Tęczyńską o pomoc, po rozmowie z Hińczą jest przekonany, że to oszust. Na zamek przybywa Arnost – czeski szlachcic ze sprawą do króla Kazimierza. Zakochuje się w Jolencie od pierwszego wejrzenia.

89: Kazimierz wysyła biskupa Grota i Niemierzę z misją do Avinionu. Na dworze pojawia się Wacław z Balic, z rodziny śp. Nekandy. Okazuje się, że Hińcza nie kłamie i spadek należy się właśnie jemu. Ligęza jednak nie daje za wygraną. Wójt po rozmowie z Arnostem planuje wystawić straże przy okradanych składach z piwem. Wywołuje to bunt kupców. Egle porządkując ubrania Mikołaja znajduje grzebień, który zgubiła Bella.

90: Król ze swoim orszakiem dociera spóźniony do Wyszehradu, gdzie chce się spotkać z Ludwikiem i swoją siostrą Elżbietą. Kazimierz stracił nadzieję na uznanie przez papieża wyroku warszawskiego i dlatego liczy na poparcie nowego władcy węgierskiego. Niespodziewanie sytuacja staje się napięta. Na Wawelu Jasiek z kanclerzem radzą jak rozwiązać problem napływających do Krakowa uciekinierów z Prus, napadanych przez Litwinów. Jolenta wypytuje Cudkę o swoje pochodzenie.