Korona królów odcinek 95, 96, 97, 98 [Streszczenie + Zdjęcia]

95: Jolenta budzi się w jakiejś chacie. Jest pilnowana przez jednego ze zbójów. Na zamku zjawiają się Przybysław i Mikołaj z Biechowa, starosta wielkopolski. Kanclerz prosi ich o poprowadzenie rozmów z księciem słupskim Bogusławem. Król chce, by Pomorze stało się zaporą dla posiłków, które ściągają Krzyżacy. W zamian gotowy jest oddać możnowładcy rękę Elżbietki. Adelajda pyta Cudkę o swoją poprzedniczkę, Annę, oraz o życie na Wawelu w czasach, gdy ona była królową. Dwórka wyznaje władczyni, że bardzo martwi się o Jolentę, ponieważ nie ma od niej żadnych wieści. Adelajda wysyła do dziewczyny posła.

96: W drodze na Wawel Kazimierz spotyka Olgierda. Litwin zarzuca mu nielojalność i bratanie się z Czechami. Król zapewnia przyjaciela, że jeżeli Czesi lub Węgrzy będą mieli złe zamiary wobec Litwy, nie poprze żadnego z tych krajów. Adelajda zazdrości Ofce jej błogosławionego stanu. Niemierza wręcza Cudce prezent. Kobieta mówi mężowi, że martwi ją brak wieści od córki. Wkrótce wysłany przez Adelajdę posłaniec wraca z informacją, że dziewczyna nie dotarła do Gołczy. Tymczasem Jolenta żąda od Arnosta, aby ją wypuścił. Dziewczyna podejmuje desperacką nieudaną próbę ucieczki.

97: Cudka jest zła na Niemierzę, że przedkłada sprawy państwowe nad poszukiwanie córki. Król zezwala dworzaninowi zająć się problemami rodzinnymi. Elżbietka nadal się umartwia. Jolenta próbuje przekupić sługę Arnosta, Ondrzeja. Niestety, nic nie udaje jej się osiągnąć. Kazimierz wraca na Wawel w towarzystwie Olgierda. Przedstawia przyjaciela Adelajdzie. Nie kryje swojego niezadowolenie, gdy dowiaduje się, że jego żona wbrew oczekiwaniom nie jest w ciąży. Bogoria namawia Kazimierza, by pozwolił mu pojechać do Malborka. Prosi też władcę, aby podjął rozmowy z Litwinami o zaprzestaniu najazdów. Przybysław chce, by król ponowne przyjął jego córkę, Helenę, na dwór. Bolko dostaje list od Elżbiety. Kobieta zapewnia go o swoim poparciu. Mała Anna spada z konia i traci przytomność. Agnieszka jest przerażona.

98: Jolenta ucieka z niewoli. Biegnie przez las, podczas gdy Arnost i jego ludzie jej szukają. Cudka odchodzi od zmysłów, ponieważ Niemierzy nie udaje się znaleźć dziewczyny. Kazimierz chce wiedzieć, co działo się na Wawelu podczas jego nieobecności. Dowiaduje się o Hińczy i Arnoście. Każe odnaleźć Czecha i przyprowadzić go na zamek. Spytek radzi Jaśkowi, aby porozmawiał z Ofką o Helenie, nim po dworze zaczną krążyć plotki. Kanclerz sugeruje królowi dokonanie ataku na ziemie Henryka Żagańskiego, co pozwoli odzyskał Wschowę. Dostojnik twierdzi, że takie działanie pozwoliłoby ukończyć dzieło Władysława Łokietka. Dałoby jednocześnie możliwość sprawowania lepszej kontroli nad szlakami handlowymi między Śląskiem a Wielkopolską. Bolko chce zaprosić księcia Jaworskiego, aby rozpocząć rozmowy o Bolesławcu. Brat księcia ukradkiem obserwuje Agnieszkę i swoją córkę, Annę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *