Stulecie Winnych odcinek 11, 12, 13 [Streszczenie + Zdjęcia]

11: Lato 1938 roku. Winni i przyjaciele rodziny bawią się na weselu Andzi i Guido. Jerzyk jest zazdrosny o uczucia mamy. Dopiero rozmowa ze Stanisławem nieco go uspokaja. Kazia i Damian dostają pracę u Iwaszkiewiczów. Damian znajduje się w orbicie zainteresowań literata. – To wielki pisarz… Rozmawiamy o sztuce, o muzyce… – tłumaczy Ani, która często bywa w Stawisku. Udziela bezpłatnie lekcji córkom Iwaszkiewiczów. – Mam dług wobec pani i pani ojca… Teraz mam szansę, żeby się odwdzięczyć, tłumaczy Annie Lilpop, gdy ta mówi, że nie ma z czego płacić za korepetycje. Kazia i Ania widzą, co dzieje się z Damianem. Chcąc uniknąć skandalu, Anna Lilpop zwalnia chłopaka. Guido i Andzia otwierają w Brwinowie włoską lodziarnię, a Mania, Ania i Paweł starają się unormować swoje relacje. Jasiek nie ukrywa przed Łucją swoich uczuć. Między młodymi dochodzi do sprzeczki, dziewczyna upada na ziemię i traci przytomność. Wezwana przez Jaśka Bronia, cuci Łucję i odkrywa na jej plecach znamię. – Jest takie samo i w tym samym miejscu, co synowa miała – mówi Winna siostrze przełożonej klasztoru, przed którym znaleziono niemowlę. Gdy odkrywa datę podrzucenia Łucji, Bronia łączy fakty. Tymczasem Jasiek wyznaje Łucji miłość.

12: Zbliża się lato 1939 roku. Komunikaty radiowe nie pozostawiają złudzeń – Hitler grozi Europie wojną. – Dlaczego zawsze muszą być wojny? – pyta Anię córka Iwaszkiewiczów. Bo taka jest ludzka natura odpowiada nauczycielka. Z obawy o swoją przyszłość brwinowscy Żydzi emigrują do Ameryki, Guido zabiera Andzię z dziećmi do Włoch. O wyjeździe myślą też Wieruszowie. Inni mają nadzieję na normalność. Ania poznaje Kazimierza Tarasiewicza, literata z Krakowa. Młodzi zaczynają nieśmiało planować wspólną przyszłość. Mania i Paweł spodziewają się dziecka. Aniu, Paweł oszalał, jestem taka szczęśliwa, zwierza się siostrze Mania. Bronia zauważa zażyłość Jaśka i Łucji. Wyznaje prawdę o Łucji Stanisławowi – Oni nie mogą być razem. To córka Władzi. Tymczasem Łucja jest przekonana, że przybrana rodzina chce ją porzucić. Wyjeżdżają w tajemnicy, chcą mnie zostawić – zwierza się Jaśkowi. W szale rozpaczy dziewczyna niszczy zawartość szykowanych do podróży kufrów, niszczy srebrną papierośnicę. Wieruszowie oskarżają Jaśka o kradzież rodzinnej pamiątki. Chłopak zostaje aresztowany.

13: Jasiek jest przetrzymywany w areszcie. Władek i Kazia są bezsilni. Wiedzą, że Łucja widziała całe zdarzenie, ale milczy. Proszą o pomoc Bronię. Babka Winna żąda, by dziewczyna powiedziała policji prawdę. Posuwa się do groźby: Przysięgam ci, jak go nie zwolnią z aresztu, to się ludzie dowiedzą prawdy o tobie. Wrócisz tam, gdzie twoje miejsce. Łucja wpada w rozpacz. Niech mi pani powie, kim ja jestem – błaga. Naprawdę chcesz to wiedzieć? – pyta Bronia i zostawia dziewczynę bez odpowiedzi. W Brwinowie pojawiają się plakaty o mobilizacji. Wszyscy przeczuwają, że wybuch wojny jest kwestią czasu. Jasiek wstępuje do wojska. Ania dostaje list od Tarasiewicza. Zakochany Kazimierz obiecuje przyjazd do Brwinowa 17 września. Wieruszowie opuszczają pałac i wyjeżdżają zagranicę. Kilka dni później, 1 września Polskie Radio nadaje komunikat specjalny: A więc wojna! W dniu dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy, całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory W Stawisku trwa gorączkowe pakowanie waliz. Tymczasem córki Iwaszkiewiczów znajdują w pobliskim lesie ciało zastrzelonego niemieckiego żołnierza. Drogi do Brwinowa zostają zamknięte. W nocy Niemcy brutalnie wyganiają wszystkich brwinowian z ich domów. Nie oszczędzają nikogo. Zgromadzonym na rynku doktor Brzozowski ma odczytać rozkaz niemieckich władz Gdy poznaje jego treść, odmawia – Panie oficerze, nie możecie tego zrobić, przecież to są niewinni ludzie. Tak się nie godzi. Niemieccy żołnierze wybierają z tłumu 10 mężczyzn. Wśród nich jest Paweł. Pluton egzekucyjny formuje szereg. Słychać dźwięk załadowywanej broni. Pada komenda ognia.

6 thoughts on “Stulecie Winnych odcinek 11, 12, 13 [Streszczenie + Zdjęcia]

  1. Uwielbiam i mam nadzieję że go pociągną długo a nie skończą na 13 tym odcinku…

  2. Fantastyczna gra Kingi Preiss,uwielbiam ogladać takie seriale,losy ludzi na tle naszej historii.

  3. Bardzo lubię tego typu seriale, wspaniali aktorzy, Kinga Preis cudowna w swojej prostocie .Czekam
    na niedzielę. Tylko żal, że tak mało powtórzeń. Dziękuję twórcom i tvp

Comments are closed.